Ciekawa wycieczka do Sielpi Wielkiej

Sielpia Wielka jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną przez turystów wsią województwa świętokrzyskiego. Uważana jest nawet za główny ośrodek turystyczny tego regionu. Najpopularniejszą atrakcją Sielpi Wielkiej jest wielki na 57 hektarów zalew, stworzony tutaj w latach 60. XX wieku. Obecnie pełni on funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Wokół niego rozmieszczono wiele ośrodków wypoczynkowych, oferujących turystom niedrogie i komfortowe noclegi. Sielpia Wielka jest wsią o niezwykłych walorach turystycznych. Baza noclegowa obejmuje aż ponad 5 tysięcy miejsc noclegowych dla turystów, jest więc w czym wybierać.

Miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu chętnie wybiorą się na spacer jednym z kilku przebiegających tutaj szlaków turystycznych. Najbardziej popularne są szlaki: czerwony i niebieski. Tutaj swój początek bierze również popularny szlak rowerowy, niezwykle pomysłowo przygotowany, dostarczający rozrywki i rekreacji dla całej rodziny.

Miłośnicy zabytków, a także nauki i techniki z pewnością chętnie wybiorą się na zwiedzanie starej, zabytkowej już walcowni. Zespół zabudowań pochodzi z lat 1835-1841. Najbardziej interesującym punktem jest ogromne koło wodne, które napędzało całą walcownię. Ma ono aż 9 m średnicy i naprawdę robi piorunujące wrażenie. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie tutaj, w starej walcowni, w roku 1843 pojawiła się pierwsza w całym Królestwie Polskim turbina wodna. Zakład został zamknięty w roku 1921, a w czasie wojny większość wyposażenia została rozkradziona i przetopiona dla pozyskania pieniędzy. Układ napędowy pozostał jednak niezniszczony i dzisiaj stanowi ważną i popularną atrakcję okolicy. Już przed wojną zabudowania starej walcowni zostały oddane dla celów muzealnych. W roku 1962 przeniesiono tutaj wiele eksponatów z obszaru Zagłębia Staropolskiego, a muzeum odnowiono. Dzisiaj przyciąga ono turystów z całego regionu, a także spoza niego. Szczególnie chętnie przybywają tutaj miłośnicy techniki, dla których wizyta w starej walcowni to prawdziwa frajda i cenne źródło informacji o historii techniki.

Jak widać, Sielpia Wielka jest wsią o dużych walorach turystycznych. Warto przyjechać tutaj, by spędzić milo i ciekawie czas z przyjaciółmi czy z rodziną. Z całą pewnością każdy wyjedzie stąd wypoczęty i zrelaksowany, chętnie powróci tutaj w następnej wolnej chwili.

One thought on “Ciekawa wycieczka do Sielpi Wielkiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>