Karty historii – Świdnica

Świdnica to jedno z najbardziej urokliwych miast położonych na obszarze historycznego Dolnego Śląska. Pod względem administracyjnym miasto znajduje się w województwie dolnośląskim i jest stolicą powiatu świdnickiego. Miastu towarzyszy rzeka Bystrzyca. Najprawdopodobniej od krzewu świdwy, będącego gatunkiem derenia porastającym brzegi rzeki, pochodzi nazwa Świdnica. Obszar miasta był zamieszkiwany już 4500 lat p.n.e. W późniejszych wiekach został zdominowany przez Ślężan. Mieszko I dokonał przyłączenia tego ternu do państwa Polan. W XI wieku znajdowała się tutaj drewniana osada, której centralnym punktem był kościół – żyła z handlu, gdyż przebiegał przez nią dawny szlak handlowy, pamiętający jeszcze Imperium Romanum, a łączący Niemcy z Rusią.

Prawa miejskie zostały nadane Świdnicy w XIII wieku. Dzięki dwóm przywilejom nadanym przez wrocławskiego księcia Henryka IV, takim jak prawo szrotu i prawo mili, miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Była tutaj nawet szkoła. Domeną miasta był jednak handel oraz wytwarzanie piwa, które w tamtych czasach zasłynęło na europejskich stołach. W XV wieku czeski król Władysław Pogrobowiec nadał Świdnicy herb, który miał podkreślać władzę, zwycięstwo, odwagę oraz waleczność. Na czterech polach herbu znajdują się dwie korony, jeden czarny dzik oraz jeden czerwony gryf – z końcem XX wieku powróciła do tego herbu.

Sama Świdnica jest bardzo ciekawym miastem – znajduje się tutaj wiele zabytków architektury mieszkalnej, przemysłowej i sakralnej. Nie należy ukrywać, że XX wiek nie dał poszanowania wielu obiektom, na których miejscu stoją dziś chociażby zabudowa mieszkaniowa z czasów socjalizmu. Na szczęście dziś osada przeżywa prawdziwy renesans – XXI wiek stara się naprawić to, co zniszczył człowiek z wieku poprzedniego. Wizytówką miasta, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest ewangielicko-augsburski Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej, zbudowany w XVII wieku w systemie szachulcowym.

Koniecznie trzeba odwiedzić późnogotycką Katedrę Świętego Stanisława i Świętej Wacławy, a także cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy, zbudowaną w XX wieku na dawnej kaplicy cmentarnej w stylu neoromańsko-bizantyjskim. Nie można pominąć Rynku, przy którym znajdują się zabytkowe kamieniczki, nocą zdobione iluminacjami świetlnymi. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Noclegi zapraszają na dłuższy wypoczynek o każdej porze roku. Urlop w Świdnicy to niesamowita podróż w historię Polski, na której kartach wymalowane są lepsze lub gorsze dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>